Zima za pasem, pora na nowy grafik zajęć

Zaczynając wpis na ten temat, należałoby napisać, że właśnie zakończył się rozgrywki ligowe i zespoły Szkoły Futbolu mogą rozpocząć okres roztrenowania i przejść na zimowy grafik treningów. Byłaby to jednak nieprawda z dwóch powodów – po pierwsze, naszym zespołom pozostało jeszcze do rozegrania kilka przełożonych (z różnych powodów) meczów, co na pewno wydłuży sezon do drugiej połowy listopada. Po drugie, w piłce dziecięcej i młodzieżowej nie można mówić o okresie startowym i roztrenowaniu – szkolenie jest procesem ciągłym, a sposobem weryfikacji nie są wyniki, a postępy poszczególnych zawodników.

Okres od listopada do marca jest mimo wszystko nieco inny niż pozostałe miesiące. Oczywiście, młodzi adepci futbolu wciąż muszą i na pewno chcą trenować, a także doskonalić swoje umiejętności. Jednak aura i szybki zachód słońca niesie za sobą pewne konsekwencje.

W Szkole Futbolu już od trzech lat najstarsze zespoły nie trenują na halach, a przez cały rok pracują na powietrzu. Ma to znaczenie nie tylko szkoleniowe (nieco większa przestrzeń do dyspozycji) ale także, a może nawet przede wszystkim, jest korzystne dla młodych piłkarzy. Ćwicząc w chłodnym powietrzu, wzmacniają swój układ immunologiczny, poprawiają odporność i szlifują kondycję, tak potrzebną w nowoczesnym futbolu. Zalety zajęć na powietrzu docenili wszyscy, łącznie z trenerami, którzy dla najstarszych grup zaplanowali treningi na boiskach typu Orlik. Każdy chciałby pewnie trenować na większym polu gry, ale w tym okresie nie jest to niezbędne. Programy treningowe zespołów uzupełnią zajęcia na siłowni.

Zespoły Orlików i Żaków swoje umiejętności szlifować będą na Orlikach i pod balonami, przy czym oczywiście skorzystają z infrastruktury dla Szkoły Futbolu dostępnej, tj. boiska przy ul. Szkolnej oraz Kołłątaja (za halą LOSiR). Trenerzy będą mieli stworzone optymalne warunki do pracy i rozwoju. Warto w tym miejscu podkreślić, że to nie wielkość boiska, a odpowiedni dobór środków treningowych determinuje skuteczność pracy. Starsze zespoły także, mimo że swoje mecze rozgrywają na boiskach pełnowymiarowych, także trenują na Orlikach – a w lidze notują sukcesy i postępy.

Skrzaty natomiast już dawno uciekły pod dach. Ze względu na liczebność grupy oraz optymalizację procesu treningowego i zachowanie intensywności zajęć, została ona podzielona, dzięki czemu w zajęciach będzie uczestniczyło maksymalnie 12 zawodników i zawodniczek. Treningi odbywać się będą także dwa razy w tygodniu, zatem… zapraszamy!

Uzupełnieniem pracy szkoleniowej będą oczywiście mecze sparingowe i udział w turniejach halowych. O ile sparingi służyć będą bardziej sprawdzeniu postępów i rozwiązań taktycznych, o tyle turnieje halowe służyć mają przede wszystkim dobrej zabawie i pracy na techniką. Futsal jest bowiem grą na małym boisku, gdzie bardzo istotne jest doskonałe panowanie nad piłką oraz szukanie wolnych przestrzeni.

Zimowy grafik zajęć przekazany zostanie przez trenerów w najbliższym czasie. Zapraszamy na treningi i pracujemy, by od wiosny prezentować się jeszcze lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *